Зоя Баклажко, ЧНПУ імені Т.Г.Шевченко

Сьогодні ми намагаємося знайти новий шлях до Європи, забуваючи про те, що ми, українці, вже є європейською нацією. Україна завжди тягнулася у своєму розвитку до Заходу, хоча доля іноді розпоряджалася інакше. Підтвердженням цього є той факт, що українці значно вплинули на вдосконалення світового суспільного устрою.

Я спробую це довести на конкретних прикладах і фактах.
Історія людства довела, що демократія є найбільш придатною системою організації влади та суспільства. Тим приємніше знати, що основа демократичного устрою, вищий закон суспільства – Конституція, вперше була написана та застосована в Україні. Автором першої в світі конституції був гетьман Пилип Орлик, самовідданий український патріот, який усе життя присвятив боротьбі за незалежність України. Його конституція стала зразком для французької, американської та конституцій інших європейських держав.             

У сучасному світі нас оточує багато техніки, без якої ми не мислимо свого існування. Але ми дуже рідко замислюємося над тим, кому повинні завдячувати за появу того чи іншого приладу. Наприклад, М.М. Бенардос навряд чи відоме кому прізвище. Але за своє життя він зробив понад чимало винаходів у різноманітних галузях, побудував багато механізмів та приладів. Саме йому людство зобов’язане появою кондиціонера, фритюрниці, каструлі-швидковарки, пральної машини, акумуляторів, використання прожекторів у нічних боях, пароплавів, що можуть долати мілини,  але найголовнішим його винаходом, який кардинально змінив увесь світ, є електричне дугове зварювання. Він спроектував маєток у дивному східному стилі і повністю електрифікував його. На таке диво (це був 1880 рік!!!) з’їжджатися подивитися люди з усіх сусідніх міст. Париж  із захопленням аплодував українському генію і його творінню, за що отримав золоту відзнаку та став головним експонатом Паризької міжнародної електротехнічної виставки.

Чимало видатних людей з України зробили значний внесок у процес становлення та розвитку авіації в світі. Це О.Ф. Можайський, який створив перший  у світі літак; І.І. Сікорський розробив свій шостий літак  з потужним двигуном і тримісною кабіною і встановив на ньому світовий рекорд швидкості в польоті з двома пасажирами. Його літаки піднімали в повітря 8-10 пасажирів і долали відстань від Петербурга до Києва. Це був світовий рекорд тривалості і висоти польоту. Ім’я нашого геніального співвітчизника занесено у США в Національний зал Слави винахідників. Україна може пишатися своїми вченими, які зробили великий внесок у становлення світової космонавтики. Вона й сьогодні займає провідне місце в розробці й виробництві найскладніших ракетно-космічних систем.

Комп’ютери сьогодні стали для нас звичайною річчю. Біля джерел цього дива стояли саме українські вчені-кібернетики: О.М. Щукарев, С.О. Лебедєв, В.Є. Лошкарьов, які створили перший в Європі комп’ютер (ЕОМ), який на Міжнародній конференції в Дармштадті було визнано найбільш швидкодіючою ЕОМ в Європі.

Серед видатних медиків багато імен українських вчених: Амосов М.М. – хірург-кардіолог, розробив свої методи операції на серці, врятував життя десяткам тисяч пацієнтів; С.М. Федоров – лікар-офтальмолог,  вперше створив штучний кристалик і провів операцію з імплантації та багато інших.

У багатьох наших співвітчизників доля склалася трагічно. Хтось із них мусив залишити свій рідний край і збагачувати скарбницю знань нашої цивілізації на чужині. Але завдяки їм ми відчуваємо гордість за наших людей та за нашу Україну.

Можна ще багато говорити про наших талановитих земляків, які відомі не тільки в нашій країні, а й за кордоном. Можливо, те, що я зараз скажу, ви вже колись чули, але все ж одно скажу: «Давайте любити і цінувати нашу УКРАЇНУ, не заганяти її в глухий кут, з якого назад уже дороги нема, а Європа нехай ще нас трішечки почекає!»

Дополнительная информация