Рідна мова

Рейтинг:   / 8
ПлохоОтлично 

Я запитую в себе, питаю у вас, у людей,
Я питаю в книжок, роззираюсь на кожній сторінці:
Де той рік, де той місяць, той проклятий тиждень і день,
Коли ми, українці, забули, що ми — українці?
І що в нас є душа, повна власних чеснот і щедрот,
І що є у нас дума, яка ще од Байди нам в'ється,
І що ми на Вкраїні — таки український народ,
А не просто юрба, що у звітах населенням зветься.
І що хміль наш — у пісні, а не у барилах вина,
І що щедрість — в серцях, а не в магазинних вітринах.
І що є у нас мова, і що українська вона,
Без якої наш край — територія, а не Вкраїна.

Ці слова В. Баранов написав у своєму вірші, звертаючись  до українців . Цим він  намагався сказати , щоб ми не забували , що ми - українці . І для кожного народу, як і для нашого , найголовнішим є рідна мова. Для нас, українців, існує своє, миле нашій душі українське слово. На жаль, протягом багатьох десятиліть українська мова заборонялася. Врешті-решт її взагалі хотіли знищити. Польська мова стала головною на Західній Україні, а російська – на Наддніпрянщині. Протягом багатьох століть було завдано нищівного краху українській мові, літературі та культурі. Яскравим прикладом цього є Ємський указ, виданий Олександром ІІ у 1876 році, Валуєвський циркуляр 1863 року. А Олександр ІІІ,  у свою  чергу,  у 1884 році взагалі заборонив українським театральним  трупам виступати по всіх губерніях Малоросії. На початку ХХ століття, коли Україна об’єднала свої землі, то опинилася під впливом Росії.

Та Українці неабиякий сильний народ, що завжди бореться за своє, українське. Я вважаю, що найголовніше досягнення України та українського народу за останні 200 років – це «Закон про мову» 1989 року. 28 жовтня того ж року він був закріплений у статті Х Конституції України. Цей закон засвідчив, що українська мова отримала статус державної. Водночас у 90-х роках 20 століття був прийнятий закон про поглиблене вивчення української мови. Тому в Чернігові, на цей час, працювала лише одна школа, яка викладала на українській мові.

 Ми завжди цінували тих людей, які не зважаючи ні на що писали рідною для душі і серця мовою. Нарешті твори цих людей побачили світ. Українська молодь змогла навчатися рідною мовою, що закладена в їх генах, їхній крові. Українці стали українцями і відродили своє слово. Тож шануймо рідну мову! Бережімо те, що отримали у спадок від наших предків, адже мова наша – коштовність, яку трепетно берегли наші пращури. Століттями вони виборювали право на володіння цим багатством – рідною мовою. Втратити цей скарб сьогодні – злочин перед прийдешнім поколінням.

Замисліться!

Дополнительная информация