Скасування кріпосного права

Рейтинг:   / 10
ПлохоОтлично 

Над сином сидя, задрімала.
І сниться ій той син Іван
І уродливий, і багатий,
Не одинокий, а жонатий
На вольній, бачиться, бо й сам
Уже не панський, а на волі;
Та на своїм веселім полі
Свою-таки пшеницю жнуть,
А діточки обід несуть.
І усміхнулася небога,
Проснулася — нема нічого...

Геній, котрий буде жити в наших серцях вічно, пам’ять до котрого ніколи не вщухне! Тарасе Григоровичу, ми пишемо історію до Вас!

Україно, наша прекрасна і многостраждальна ненько! Скільки випробувань  випало на твою долю! Ти йшла по тернистих шляхах до своєї незалежності, по тернах і руїнах назустріч йшла солодкій долі. Мов чайка, падала на скелі і билася об них грудьми. Мученицька доля випала тобі упродовж багатьох століть. Палили тебе, топтали вороги-чужинці. Боліло твоє знеможене тіло, а ще більше боліла душа від того, що серед твоїх кривдників були і твої власні діти, яких ти виносила в своєму лоні, вигодувала, підняла на ноги, а вони зневажали тебе, відмовились, відцурались твоєї мови, відцурались свого роду. І все ж, попри всі негаразди була ти і щасливою.
 На мою думку, найважливішою подією було скасування кріпосного права в українських землях. 19 лютого 1861 р. цар Олександр ІІ видав Маніфест про скасування кріпосного права та “Загальне положення про селян, звільнених від кріпосної залежності”.

З дитинства Тарас-кріпак зазнав страждань, знущання панів. Не було в нього ні справжнього дитинства, ні справжньої юності. Він став вільною людиною, коли йому виповнилося 24 роки. Як одна була любов у Шевченка до рідного краю й народу так і одна була в нього непримиренна ненависть до кріпацтва і всякої взагалі неволі.

Ось так і прожив своє життя Тарас. Мріяв жити на своїй землі, насолоджуватися її красою, та його долею розпорядилися інші.

Моральний обов'язок людини перед своїм народом Шевченко вбачав у викритті кріпосництва і лібералізму, які заважали Україні підвестися з колін, посісти гідне місце серед незалежних держав. Боротьба Шевченка тому й тривала так довго, тому й була такою гострою, що це боротьба за душу українського народу.

І якби колись невідомий хтось розповів мені про всі ті миті, обставини, можливості використані й не зовсім, про обрані шляхи, мрії, що здійснювались одна за одною, про мінливість рішень, зневіру і про періоди тотального щастя,мої вуста не в змозі були б промовити і слова.

А якби я уважно вислухала це все, наче доля дала мені записник та чорнило, мовляв "давай, дописуй далі самотужки свою історію" - що було б тоді? Мабуть, в цьому і є найбільша таємниця життя : не знати, а вірити.

 Отже, скасування кріпацтва-це мрія Шевченка, котра єднає всіх людей, де кожна сім’я вільна, де немає місця насиллю, де згинули лютість і озвіріння людини.

Дополнительная информация