Сергій Мекшун, ЧНПУ імені Т.Г.Шевченка
- Подробности
- Категория: 05.2013
- Опубликовано 01.05.2013 01:40
- Автор: Сергій Мекшун
- Просмотров: 7347
Яке свято відзначають в Європі 9 травня? Більшість з нас відповіло б, що європейці в цей день відзначають День капітуляції Німеччини у Другій світовій війні. Аж ніяк ні. 9 травня вважається Днем Європи і не має ніякого відношення до подій у Берліні.
Яка ж історія цього свята? Всі ми знаємо скільки бід завдала Друга світова війна. Знали про це і керівники тодішніх європейських держав. Був у Франції такий міністр закордонних справ Роберт Шуман. Людина освічена і далекоглядна. 9 травня 1950 р. була оприлюднена «Декларація Шумана». Це своєрідний план, щодо об'єднання під єдиним керуванням вугільних і сталеплавильних ресурсів європейських країн, і створення Європейської спільноти з вугілля та сталі. Саме ця пропозиція заклала фундамент Європейського Союзу.
Які ж цінності притаманні жителям ЄС? Що б відповісти на це питання треба зазирнути до історії. Спочатку, давайте згадаємо про стан освіти та культури в середньовіччі. Вже протягом багатьох століть в європейських країнах до навчання ставляться з особливою увагою. Не дарма, Оксфордський університет є першим класичним університетом в світі. Здобувати вищу освіти завжди було дуже почесно. Після відкриття Гутенбергом книгодрукування, читання книг стало масовим. Колумб, да Гама, Магеллан своїми подорожами розширили світогляд людей. Доба Ренесансу принесла Європі таких митців як да Вінчі, Мікеланджело, Рафаеля, які стали взірцями стилю для багатьох поколінь. Ще у 1689 р. англійський парламент видав акт «Білль про права». Цей «Білль» забороняв королю без згоди парламенту видавати нові закони і припиняти чинні закони, стягувати податки, тримати в мирний час армію. До початку XIX ст. у всіх європейський країнах кріпосне право було скасоване. Правителі розуміли, що краще проводити реформи з «вверху», ніж чекати коли їх почнуть проводити з «низу». Давайте не забувати ще один красномовний факт, що кожен європейський монарх володів кількома мовами. А в XXI ст. деякі прем’єр-міністри можуть собі дозволити не знати власної мови…
В Європі існують багато організацій які стоять на засадах миру в світі і борються за дотримання прав людини. Одна з них це Рада Європи. Не треба її плутати з Європейською радою. Це дві різні організації. Членами Ради Європи є 47 держав і не всі, ясна річ, є членами Європейського союзу. Один з найбільших успіхів Ради це Конвенція про захист прав людини, яка слугує основою для Європейського суду з прав людини. Кожного року до цього суду приходить тисячі справ, в тому числі і з України.
Зараз, середньостатистичний європеєць отримує в 8-10 разів більшу заробітну плату чим українець у своїй державі. ЄС надало громадянам свободу для власного бізнесу. Студенти, які закінчили європейські ВНЗ, найбільше цінуються в світі. До того ж сама якість і тривалість життя в ЄС на багато вища ніж в країнах східної Європі. Ну, а про швидкісні магістралі і згадувати, напевно, не варто. У нас їх просто немає.
Європейський союз увібрав в себе багату культурну спадщину країн, додавши до цього економічну вигоду для кожного члена спільноти. Країна, яка має намір стати членом ЄС, має дотримуватись Копенгагенських критеріїв. Зокрема, держава-претендент має дотримувалися демократичних принципів, принципів свободи, пошани прав людини і принципу правової держави. Також в країні має бути конкурентоздатна ринкова економіка, і повинні признаватися загальні правила і стандарти ЄС, включаючи прихильність цілям політичного, економічного і валютного союзу.
Отже, Україна – європейська держава. Вона є на континенті за кількістю населення п’ятою, за розмірами території – другою, а за економічними можливостями, інтелектуальним потенціалом належить до найбільших розвинутих держав. Європейський вибір відображає життєво важливі інтереси України, він викристалізувався з усієї попередньої історії українського народу. Його ментальність та глибокі демократичні традиції співпадають з прагненням громадян України бачити свою державу невід'ємною частиною єдиної Європи. 9-го травня я буду святкувати День Європи і сподіваюсь, що майбутнє членство України в ЄС не за горами.