Збережи майбутнє!
- Подробности
- Категория: 04.2014
- Создано 13.04.2014 14:27
- Опубликовано 13.04.2014 14:27
- Автор: Лілія Рябус, ЧНПУ імені Т.Г.Шевенка, філологічний факультет
В озонову дірку подивився янгол:
— Господи, скажи їм, щоб вони схаменулись!
Л. Костенко
Всі ми знаємо, що люди — діти природи. Ми з неї виходимо і линемо до неї у визначений час. Земля — наша колиска, наш дім, наше минуле і наша сучасність. А майбутнє залежить від того, як ми живемо, як ми думаємо, чи в гармонії ми з навколишньою природою, і чи ми відчуваємо себе частинкою її. Ми не задумуємося над екологічною проблемою. Хіба коли часто болить голова і в лікарні тобі скажуть про збільшену щитовидну залозу. Це все звичайно від радіації з Чорнобильської АЕС. Якби це була вся проблема нашої Чернігівщини. Щоб відчути складну екологічну ситуацію непотрібно читати статистики або дізнаватися якісь факти. Лише поспостерігайте за природою, наприклад, зимою, коли горобці злітаються, щоб поживитися пшоном з домашньою птицею. Пам'ятаю раніше вони прилітали сотнями, а тепер від сили п'ятдесят штук нараховую. Колись мені прадідусь розказував про дрохв, які жили в нашій місцевості. А я жодного не бачила! Головна причина цього — осушування боліт. Навіть річка протікала через наше село — Жеведюха. В честь якої названо моє село —Жеведь. Дідусь розказував, що колись по ній плавали судна, а на її місці зараз росте вільха моторошно...
Людина плюндрує природу, а оскільки вона частина природи, то і себе. Як можна нищити тих самих дрохв, а лебеді? Які прекрасні лебеді, близько семи років назад, прилетіли на моє озеро. Вісім білих красенів і один чорний, як ніч із зорями в очах. А якась людина по-звірячому розстріляла їх з човна. Не дарма говорять, що духовний Чорнобиль давно вже почався, а ми ще тільки його боїмось.
Чим славиться наша Чернігівщина? Звичайно, своїми лісами і полями. А подивіться навкруги: у кожному селі є своя пилорами, а інколи і декілька. Ліси випилюють, а на їх місце нічого не садять! Про передноворічний сезон—я взагалі мовчу. А які красуні косулі у нас, поки що, водяться. Коли засніжено вони пасуться на полях. А де їм знаходити їжу, коли кругом розорюють землю? Воно призводить до ерозії ґрунтів. Власники земель обробляють землю хімікатами, від них забруднюються підземні води. У нашому селі нема жодного колодязя з придатною питною водою.
Можливо, я не повністю розкрила дане питання, але на прикладі свого села хочу показати проблеми нашої Чернігівщини, України. Адже наш край споріднений не лише культурою, менталітетом, а й проблемами. І ми повинні визнати, що самі винні у цьому. Тому перед тим як "тикати" пальцем один на одного краще запитаймо себе: "А що я зробила для покращення ситуації в регіоні, чи переконала когось у своїй правоті".
О скільки у природи немудро -мудрих літер!
О скільки у людини невміння прочитать.
П. Г. Тичина